Türkiye Cumhuriyeti

Niamey Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Nijer’e Gelen Türk Vatandaşlarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar, 10.06.2017

Ülkeye Giriş:

Nijer’e seyahat edecek umuma mahsus veya resmi (hizmet ve hususi) pasaport hamili vatandaşlarımızın Nijer’in Ankara Büyükelçiliğinden vize almaları gerekmektedir. Diplomatik pasaport hamilleri ise vizeden muaftır.

THY tarafından 15 Aralık 2012’den bu yana İstanbul-Niamey-Vagadugu-İstanbul güzergahında başlatılan uçuşlar, 30 Mayıs 2015 tarihinden itibaren haftada beş kez İstanbul-Niamey-Bamako-İstanbul olarak gerçekleştirilmektedir.

Sağlık:

Vatandaşlarımızın Nijer’e gelmeden önce Sağlık Bakanlığına bağlı Seyahat Sağlığı Merkezi’yle temas ederek sağlık kontrolünden geçmeleri, başta sarıhumma olmak üzere, menenjit, hepatit ve çocuk felci gibi aşılardan gerekli olanları yaptırmaları gerekmektedir. Kısa süreliğine seyahat eden vatandaşlarımızın, doktor tavsiyesine göre önleyici sıtma ilacı kullanmaları da mümkündür.

Güvenlik:

Başkent Niamey’de asayiş ve güvenlik sorunu yoktur. Bununla birlikte, vatandaşlarımızın kesinlikle gece karayolu yolculuğu yapmamaları, çöl gibi güvensiz ve kontrolü güç bölgelerde dolaşmamaları, gösteri ve miting gibi kitle eylemlerinden uzak durmaları tavsiye olunmaktadır. Niamey dışına yapılacak karayolu seyahatları öncesi Nijer makamlarına bilgi verilmesi yararlıdır.

Ticaret

Ticaret yapmak isteyen vatandaşlarımızın dikkatli hareket etmeleri ve Büyükelçiliğimizle irtibat içinde olmaları, güvenilir avukatlardan danışmanlık hizmeti almaları faydalı olacaktır.

Nijer Ticaret ve Sanayi Odası (CCIN) Başkanı Moussa Sidi Mohamed 28 Mayıs 2014 tarihinde Agadez Fahri Konsolosumuz olarak atanmış olup, 23 Ekim 2014 tarihinde yapılan bir törenle Fahri Konsolosluğumuz açılmıştır.

Nijer’de iş yapmak isteyen firmalarımızın CCIN’dan bilgi almaları mümkündür.